PUTIN VERSUS ZAPAD- KO JE „JAČI“!?

PUTIN VERSUS ZAPAD- KO JE „JAČI“!?

8 avgust 2014, SRBski FBReporter

Slađana „fbr kolumnista“ & Miodrag Novaković

Slađana: Pitanja za FBR redakciju 

FBR: Uvažena Slađana, postavili ste nam komplikovana pitanja, na koja sigurno nemamo sve, a verovatno ni prave odgovore. Ipak u nastavku teksta obrazložiću svoj lični stav po tim pitanjima, koji ne mora da bude u saglasnosti sa ostalim članovima naše redakcije. FBR osnivač i urednik Miodrag Novaković…. (napomena- Slađana je naš saradnik i „kolumnista“ i njen identitet je poznat redakciji)

Slađana : Da li biste malo pojasnili ukoliko znate koje su posledice ako bi se Rusija direktno umešala i kako bi se to odrazilo na našu spoljnu politiku i na našu privredu. Pretpostavljam da Putin odlaže sa razlogom. Ne znam zbog čega, čini mi se da ga namerno izazivaju i žele njegovu glavu na poslužavniku. Oprostite mi na pristrasnosti  Putina baš obožavam. Predložite mu da se orodi i sa nama tako što će da privede neku zgodnu Srpkinju. Dece nikad mnogo.

Znate šta mi je licemerno. Ostrašćenost naših ljudi da sude, želja da se salonski bore, da neko drugi rešava njihove probleme ali kada treba da izađu pred Skupštinu i da podrže kosovske Srbe nema ih nigde. Ali zato znaju šta je činiti Putinu. Demantujte me, osudite samo dajte smernice kako se ne bi u Srbiji pojavila zla krv i neprijatelji to iskoristili za građanski rat. Gladnima je neverovatno lako manipulisati.Mene ne zanima ko je za koju stranu, isključivo sam zainteresovana za dobro srpskog naroda , a mi u ovom trenutku imamo ogromne probleme.

Kreće primena zakona o radu, smanjenje plata i penzija, nezna se šta će doneti zima. Ukloliko bi počeo rat, kako bi se to odrazilo na izgradnju južnog toka i na ulaganja u našu privredu?

Ja nisam baba Vanga i nisam očevidac, Vaše oči dalje vide zato pišite šta nas čeka i šta nam je činiti.Imamo obavezu da sačuvamo svoj narod i svoju državu, da obnovimo naciju, a ne ceo svoj vek da provedemo za potkusur velikim silama.To je moj stav i nemam nameru da ga menjam.

Putin je samo čovek, on ništa ne može da uradi sam i zato bi bilo pošteno da napišete nešto i o tome.

———————————————————-

LIČNI STAV…

M. Novaković: Sa stanovišta Zapada, koji eskalira ukrajinsku krizu, Rusija se direktno umešala onog trenutka kada je uspostavila vojnu i graničnu kontrolu na Krimu- koji Zapad i dalje smatra delom teritorije Ukrajine, i shodno tome RF (Rusku Federaciju) vojnim agresorom. Tako da ne verujem da bi direktna vojna intervencija Moskve u NovoRusiji bitno uticala na njihovo legalno tumačenje konflikta u Ukrajini. Ali bi takva intervencija svakako dala Zapadu novu municiju za još agresivniji propagandni rat, oštrije sankcije, i verovatno početak pravog hladnog rata. Ipak ne verujem da bi taj hladni rat eskalirao u svetski (nuklearni), osim ako na čelu vodećih Zapadnih država uistinu ne sede mentalno neuračunljivi ljudi!?

Koji su razlozi „odlaganja“ Putina, to ja ne znam. Verujem da ima jake lične i državničke razloge za tako nešto, ali isto tako imam utisak da vreme ne radi za njega.

Zapad očigledno namerno izaziva Putina da sada povuče novi oštar (vojni) potez u Ukrajini, jer je vreme trenutno nepovoljno za Rusiju.

Obaranjem malezijskog putničkog aviona Zapad je uspeo da maksimalno demonizuje Putina i Rusiju, da galvanizuje jedinstvo u okviru EU i NATO alijanse, i jednog dela satelitskih evropskih državica iz kluba „Evro-obećanje ludom radovanje“. Zapad sada uspešno kapitalizuje plodove svog psihološko-propagandnog rata protiv Putina i RF.

—————-

Po mom ličnom ubeđenju Putin je propustio priliku da direktno (vojno) pomogne Donjeck i Lugansk, nakon masakra u Odesi. Tada je Zapad bio podeljen po pitanju Ukrajine, sankcija prema Rusiji, i jednim delom zgrožen neonacističkim divljanjem i pokoljem desetina građana u Odesi, uglavnom ruske nacionalnosti. Verujem da je u tom trenutku bila primerena ruska vojna intervencija, tipa „blic krig“ u istočnoj Ukrajini, koja bi onesposobila ukrajinske vojne pokrete ka NovoRusiji, sprečila sve aktivnosti ukrajinske avijacije i artiljerije u NovoRusiji.

Takođe po mom ubeđenju RF ima kapacitete za takvu ograničenu i „fokusiranu“ vojnu akciju, slično intervenciji u Gruziji. Takođe smatram da takva ruska vojna intervencija ne bi trebala (ni morala) da se proširi na celu teritoriju Ukrajine- već bi morala da bude u funkciji osposobljavanja „novoruskih“ republika Lugansk i Donjeck da samostalno uspostave i kontrolišu svoj suverenitet.

U tom smislu je bilo dovoljno da RF zauzme granični pojas uz NovoRusiju, potom prizna državni suverenitet tih novoruskih republika, i pruži im svu neophodnu ekonomsku i vojnu pomoć. U toj fazi bi bilo ključno obezbediti „zonu zabrane letenja“ i „demilitarizovanu zonu“ prema zapadnoj Ukrajini, koja bi sprečila upotrebu ukrajinske artiljerije i raketnih arsenala nad teritorijom novoruskih republika.

Takav potez bi bio potpuno u skladu sa Putinovim javnim obećanjem građanima istočne ukrajine (ruskog govornog područja) da će ih zaštiti od nasilja Kijeva (to do sada očigledno nije uradio). Takođe verujem da bi ostatak sveta (osim manjinskog Zapadnog) takvu „humanitarnu vojnu intervenciju“ razumeo i eventualno odobrio.

Takođe je očigledno da Putinovo taktiziranje i „neoglašavanje“ nije sprečilo eskalaciju propagandnog rata, ekonomskih i političkih sankcija , i verovatno uskoro „hladno-ratovskih“ mera od strane Zapada prema RF. Šta više Zapad ovakvo Putinovo „taktiziranje“ smatra slabošću i verovatno kukavičlukom i pokušava da tu situaciju maksimalno eksploatiše u svoju korist. To im očigledno polazi za rukom, bar za na Zapadu.

Dakle moje lični stav je da vreme ne radi za Putina- kao što je to juče konstantovao i ugledni analitičar Dušan Proroković u svom radu:

HOĆE LI DONjECK PASTI?“ Proroković kaže sledeće: „…Jer, ukoliko dopusti da se „stvar oko Donjecka završi“, ruski predsednik će pokazati slabost i prouzrokovati tri negativne stvari. Prvo, opašće mu rejting u najmotivisanijem delu ruskog naroda – onog koji sebe doživljava kao „pravoslavni stub“ Rusije. Ukupno gledano, rejting Putina nije ugrožen, pošto je sada neverovatno visok, ali bi se u tom slučaju struktura njegovih podržavalaca promenila. U najvećem delu, on bi se oslanjao nadalje na one koji bi se mogli razvrstati u „liberalni“ ili „komunistički“ blok. A to nije deo Rusije sa kojim se može praviti „alternativa Zapadu“, „nova civilizacijska celina“ ili „veliki integracioni projekat“. To je deo Rusije koji će pristajati na razne trgovine, kalkulacije i ustupke u cilju nenarušavanja postojećeg komfora. Drugo, na Zapadu će to biti predstavljeno kao njegov poraz. Usled toga moguće je očekivati novi propagandni talas koji bi sada indukovao stav ne da je Putin zlikovac (mada ovo ostaje), već da je on slab. Dakle, treba ga još više napadati onako kako zapadni mediji znaju da udare na slabe lidere. Treće, u Kijevu bi ovo bilo proslavljeno kao velika pobeda i doprinelo bi kratkoročnoj homogenizaciji. Dovoljnoj da se u celoj zemlji sprovedu oštre mere nove političke i kulturne „korenizacije“. Sa druge strane, rusko i prorusko stanovništvo bi izgubilo svaki motiv za otpor, jer, kada je Moskva dozvolila pad Donjecka, dozvoliće i pad svakog drugog grada.

Mislim da je ovo obrazloženje D. Prorokovića veoma razložno i da ukazuje na sve opasnosti NEintervenisanja RF u Ukrajini. Donjeck i Lugansk se danas brane poslednjim snagama, Kijev i njegovi zapadni sponzori u rat ubacuju sve svoj ratne resurse, narazornija oružja, strane plaćenike i ljudsku nadmoć- dok briljantni Strelkov sa svojim dobrovoljcima uz nadljudske snage odbija napade i nanosi teške gubitke Kijevu- ali i snage NovoRusije trpe takođe teške gubitke (koje nažalost nisu u stanju da nadoknade), ipak zdrava logika (i matematika) nam ukazuju da ni on neće moći da izdrži suviše dugo bez direktne ruske intervencije.

————-

Eskalacija sukoba u Ukrajini i eventualne nove sankcije Rusiji, bi sigurno predstavljale nove izazove za Srbiju. Verovatno da bi, bar sve dok se „suzdržavamo“ da RF uvedemo sankcije, ta situacija predstavljala mogućnost za znatno veći izvoz naše robe na rusko tržište. Što se tiče Južnog toka, on je trenutno blokiran u Bugarskoj (koja je članica NATO) i tu ne možemo ništa posebno da uradimo.

Bojim se da će se sada (dokazano) prevrtljivo srpsko rukovodstvo naći pod ogromnim pritiskom EvroUnijata da uvede sankcije RF, a možda i da demonstrira svoju bespogovornu podanost EvroUniji i na neki „mnogo drastičniji“ način. Ovakva očajna ekonomska situacija u Srbiji može da bude presudna da Vučić i „klika“ popuste pred pritiscima Brisela, zarad neke bedne novčane pozajmice (koja bi privremeno pokrpila par rupa u srpskoj budžetskoj „bušnoj kofi“)!?

————————

Što se tiče mogućih socijalnih nereda u Srbiji- verovatno je da će na jesen doći do erupcije nezadovoljstva kod nekih slojeva našeg društva. Da li će oni eskalirati u „građanski rat“ kako Vi sugerišete, u to ne verujem. Sve dosadašnje „narodne i radničke“ bune u „post-petooktobarskom“ periodu su se uglavnom pokazale kao usko(grudno) motivisane i fokusirane na trenutne probleme određene grupe- bez želje i sposobnosti da se ujedine u borbi za trajno rešavanje svog socijalnog i političkog statusa…

…Ali me u tom smislu brine demonstrirana rešenost Vučićevog režima da za sporove sa građanima koji „misle drukčije“ koristi policijsko-sudsku represiju. Takvo ponašanje režima u situaciji (potencijalnog) većeg socijalnog bunta bi moglo lako da dovode i do radikalizacije narodnog revolta!?

U tom smislu, i u slučaju takvog (malo verovatnog) razvoja događaja, veća odgovornost bi bila pre na režimu, nego na narodu. Nadam se da će Vučićev režim tada imati više sluha za „glas ulice“, jer je ne tako davno i sam bio na istom „kraju batine“….

—————-

Na kraju, o Vašoj sugestiji da je „Putin samo čovek i da ništa ne može da uradi sam“… Sa tim stavom se ne bih složio u potpunosti. Putin nije običan čovek, već jedan od najmoćnijih vladara na ovoj planeti. Takođe, iako je okružen oligarsima i raznolikom „dvorskom svitom“, Putin u svojim rukama čvrsto drži sve poluge vlasti u Rusiji, i može praktično u okviru RF da uradi šta hoće.

Šta će uraditi (ili neće) -saznaćemo uskoro.

Većina nas kada posmatra tragediju našeg bratskog rusko (serbijanskog) naroda u istočnoj Ukrajini, reaguje emotivno- Dok Putin očigledno reaguje državnički, i veoma je lako moguće da je kod njega prevladao „egoistični“ državnički instikt zaštite ekonomskih i političkih interesa RF kao celine.

…Te da je u tom smislu odlučio da je „racionalno“ žrtovati nacionalni i građanski interes osam miliona Rusa u istočnoj Ukrajini, zarad interesa 146 miliona Rusa iz RF!?

Uostalom, on je već sasvim uspešno zaštitio ruski strateški interes u Ukrajini, povratkom Krima pod ruski suverenitet. Istovremeno, dok su očigledno „NovoRusi“ nacionalni i moralni interes za većinu Rusa iz RF, to ne mora da znači da su oni „strateški interes“ za ljude koji su danas na čelu RF…

Da li je takva logika preovladala kod Putina i njegovih bliskih saradnika, saznaćemo uskoro. Iskreno se nadam da su Putin i RF spremni da žrtvuju „delimični ekonomski“ interes RF zarad spasa osam miliona svoje novoruske braće (i vlastitog obraza).

Po mom ličnom uverenju „žrtvovanje Donjecka i Luganska“ neće zaustaviti marš Kijeva na Krim, niti marš Zapada na Moskvu.

Ostaje da vidimo…

 

FBR urednik Miodrag Novaković

Podelite sa drugima:

Povezani članci