Aforizmi  budilnici svesti i duhovnosti

Aforizmi  budilnici svesti i duhovnosti

Ta moć dugog  dometa učini nas odlučnim da poruku i misao koja nam je izazvala naprosto buđenje, od tog trenutka nosimo sa sobom. I tako u većini slučajeva i bude. U Vikipediji stoji da,kada se  aforizam jednom čuje teško iščili iz sećanja.Mi pojavu,osobinu,na šta god da nas aforizam upućuje,a upućuje na teme iz politike, društva, etike i filozofije ali i drugih oblasti čovekovog stvaranja, doživljavamo po sistemu verovali ili ne ali sve je istina,upravo zahvaljujući tome što aforizmi  imaju jasnu, jezgovirtu, sažetu definiciju odnosa i pojava  koje tretireju. I sve to uz neverovatno prijatnu dozu oduševljenja  zbog  neizbežnog zračenja  dozom   duhovntosti i aktuelnosti u rečima suprotnih poruka a da jedna drugoj ne smetaju.

Možda je baš u toj magiji kratke, jasne i sažete „istine“,a ne opisivanja, tajna uspeha aformizama da ožive i prežive od antičkog doba do danas kada su bili prava retkost. Poznati su „Hipokratovi aforizmi“, sačuvani zahvaljujući Aleksandrijskoj biblioteci,[6], koji su kao  retko koje stvaralaštvo tog vremena  bili usmereni na pragmatičnu stranu života.              

Kod nas se aforizam pojavio šezdesetih godina 20. veka, najpre kao novinarski žanr. Srpski aforizmi su se  u početku poistovećivali  sa epigramima, sentencama i poslovicama, odnosno, sa mudrim izrekama, dubokim mislima o moralu, u bajkama i basnama.I ne može se reći da nisu  našli plodno tlo.

Sećam se, negde sedamdesetih kao mladi novinari,često smo zaboravljali na svoje novinarske zadatake slušajući  u bašti restorana „Šmatovac“u Beogradu, Vladu Bulatovića Viba, čoveka koji je kod nas imao najznačajniji uticaj na razvitak aforizma kao pisanog i govornog žanra, dok  je uz  sarmu ili kafu  izgovarao aforizme kao  „dobro jutro“ ili „dobar dan“.Kasnije svoj doprinos aforizmu dali su Dušan Radović i Milovan Vitezović.I njih smo uvek rado slušali.

Na Vikipediji stoji podatak da su u Srbiji „aforističari  svoju stvaralačku zrelost iskazali tokom poslednje decenije 20. veka imali su „obilje materijala“, svuda oko sebe.Raspad države i ekonomska kriza, iz čega su proizašle i sve druge krize, a pre svega kriza morala.“

To sećanje tek, ilustracije radi na  te čarobnjačke moći aforizamna. Ali aforizam i njegova moć ostali su zagonetka.To minijaturno knjiženo delo, sa tolikom snagom i uvek na malom prosotru najčešće na  neočekivan i paradoksalan načiun svojom jednostavnošću  navodi nas da se iza njega krije neka nepoznanica.

Ali utisak je i da je  autor aformizma nepozanica,a čovek tu među nama.Odakle muta moć tako jasnog iintrigantnog a veoma prijemčljivog izražavanja?

Jedan od njih, Branko Zrnić, čovek koga znate sa malih ekrana kada vam daje savete koju grešku stalno parvimo kada je u pitanju   potrošnja električne energije, kvarova na električnim uređajima, kukanja zašto nam stižu visoki računi za struju, je danas  jedan od naših veoma  aktuelnih  i prisutnih aforističara. Za čoveka koji je  sa  svojih 19.000 aforizama i dosetki” što je fascinantn kulturni rekord,uz to i pesnik, pa uskoro i autor romana,profesor dr  Momčilo Matić  kaže:

„To  je aforističar,pesnik i pisac  čija „Mudrost i retorična moć u izražavanju ostavljaju na slušaoca i čitaoca snažne utiske koji ga teraju da pokrene sve svoje intelektualne resurse i svaki aforizam doživi na različit način. Mislim da je Zrnić stigao na sam vrh snoga aforističkog stvaralaštva. On ne misli tako, on misli da je još uvek na početku jer ga to pokreće da ne stane. Nisam imao mriliku da upoznam čoveka da sa tako snažnom energijom i upornošću ne staje, ne zastajkuje, ne osvrće se na okolinu i prepreke i tako lako bez zamorau jednom dahu“.

Tako profesor Matić vidi ovog aforističara  čarobnjaka.A ona odgovara:

To što su Zrnićevi aforizmi neverovatan budilnik svesti, poutokaz za svest i rezonovanje ka korektnom odnosu i shvatanju stvari i pojava, umetničih vrednosti,života uopše, nije nikakvo iznenađenje ako dobro pozunajete gospodina Zrnića.Ili ako čitate aforizme. Jer ne verujem, da sva ova blagostanja i balgodeti koje njegovi aformizmi emituju,može da poroizvede  ljudski um sa negatvnim oosobinama.

Zrnićev krtičan stav, kako prema sebi  tako i prema pojedincu, ne kritike radi,u društvu u kome deluje je veoma cenjen. Na pijadestalu njegovih prioriteta je istina.

Zrnić je i svojom poezijom duboko  istražuje, proučava i ukazuje na  sve negativnosti u duši čoveka.Njegovi stihovi kao da su čistači duše. Naročitu pažnju posvetio je važnosti muškoženskih odnosa poručujući: “Ljubav je potreba za nesebičnim darovanjem duhovne topline i fizičke žestine“.

Kad o njemu pišu,mediji kao izuzetnu vrednsot  ističu njegovu plemenit, a za njega,samo poštovanje tradicionalnih vrednosti prilagođenih savremenom trenutku u sadejstvu sa plemenitošću može, kod svakog čoveka da probudi duhovnost.I baš u toj sinergiji  unutrašnje snage u čoveku vidi i snagu svojih aformizama i stihovaa uskoro i sa romanom  „Slučajno, nije ništa.“Čak ni to da je Branko Zrnić je kao veliki ljubitelj pevanja sevdalinki i sam napisao tekst ove pesme, a muzički aranžirao Zoran Vlajić.Sami prosudite koliko je  obdaren izuzetnim glasom za pevanje.

SEVDALINKA Peva Branko Zrnić na generalnog probi pred 27. UTEKS TV Kopernikus festival

Branko Zrnić, svojim aforizmima na veoma prijemčljiv način čitaoce upućuje na vrednosti  kao što je ona dokazana da  “U detinjstvu se nalazi ključ, za sva zaključana vrata“,koju u sebi često i ne probuđene nosimo (ali zato su aforizmi tu) pa shodno plemenitosti  ne bi trebalo drugima činiti ono, što ne želimo da drugi čine nama.

U svemu tome ima i jedan problem. Kako da vam ja peredstavim autora, koliko ja znam do sada 14 knjiga aforizama i  pesama, koji leče dušu,a da vi poverujete u to kada ga znate kao izuzetnog majstora, a vama je važnije od toga što leči dušu to što  vam  otklanja problem na struji u stanu, na bojleru,veš mašini…?!

Zato probajte ovako.Kad Branko završi popravku,kad stigne manji račun za struju, pod uslovom da ste poslušali njegove savete,uzmite (vidi: https://brankozrnic.rs/  ) bilo koju od njegovih knjiga aforizama ili poezije i videćete koliko je to što vas one uvode u savršen duhovni mir važno. Prija isto kao kad znate da imate dobrog majstora i kada ste mirni  zato što nemate  više pomenutih problema  sa instalacijama u kući aparatima i sl.

Njegovi aforizmi kao i on sam su u savršenom skladu sa  rezultatima mnogih naučnih studija koje su utvrdile „da čitanje aforizama i drugih mudrih izreka mogu biti od pomoći kod stanja napetosti, blagih oblika depresije izazivajući opuštenost i fizičku relaksaciju.“

                                                      ***

Aforizmi i dosetke pisca poezije Branka Zrnica – Musko zenski odnosi kao neiscrpna tema zabave!

Pisac Branko Zrnic – “Napisao sam preko 19.000 aforizama i dosetki” – Fascinantni kulturni rekord

O AUTORU:

  • Ne zagađuj, svoj izvor. Odakle ćeš, vodu piti? Ako se sa njim, želiš ponositi.
  • Ne beži nikadʼ od sebe. Pobeći, nemaš ku da. Kome, takav trebaš.
  • Sve što ti treba, već je tu. Kuda biʼ, ti?Koristi, to što imaš.
  • Misli o sebi, danas. Sutra će ti, biti ka sno. Reprize, nema.
  • Lepo je kadʼ imaš, da pamtiš lepotu. Zato je i ostavi za sobom, drugima.
  • Dobro slušaj one, koji imaju, šta da ti ka žu. Nema, takvih mnogo.
  • Doći će ti sreća, kadʼ usrećiš druge. Da bi te mogli, usrećiti.
  • Kroz dobro namernu šalu, treba opominja ti ljude. Istina se, teško prihvata.
  • Misli su izvor, svih naših želja Zato ne muti izvor – ne truj ga. Ružnim, mislima.
  • Izmami osmeh, onomʼ što strepi. Obraduj ga onim, što je i on zaboravio.
  • Ostani tu gde jesi, kadʼ se bojiš tražiti bolje. Ne rizikuj, ući više.
  • Ne boj se onogʼ, u čega veruješ snažno. Ako znaš, zašto.
  • Blagodet je ljudima pomagati, već kad to i možeš. Jedni drugima, smo za to potrebni.
  • Drugog možeš prevariti nekako, a svogʼmoralnog sudiju nikako. Njemu ništa, ne izmiče kontroli.
  • Izmami, osmeh neznancu. Obraduj ga onim,što mu znači.
  • Da biʼ uvek, imao. Darivaj rado onima, koji to zaslužuju – sa merom.
  • Vedrinom zrači, da biʼ srećan bio. U njoj je, snaga.
  • Onaj ko žuri, retko kadʼ stiže na vreme. Ako, krene kasno.
  • Naj bližima ne zameraj, da oni tebi nebi zamerili. Prihvati ih, kakvi jesu. Tvoji su.
  • Za sve pronađi meru. Onda ti kantar,neće trebati. A bit ćeš, prihvatljiv.
  • Ništa ne vredi, kao duhovni mir. Na ža lost. To se shvati, kasno.
  • Ako u životu, zalutaš, Vrati se tamo, oda kle si krenuo. Tu ti je, mesto.
  • Zašto se ljutiš na mene, a ja ti naj bolje želim? Od kud, ja to znam?
  • Kad si tako, dobar čovek Zašto se, predsta vljaš lažno? Iskušavam, ljude.
Podelite sa drugima:

Povezani članci