Тражимо их 16 година

Тражимо их 16 година

Новинари по трећи пут поставили плочи несталим и убијеним колегама (фото: УНС)

Представници Друштва новинара КиМ и УНС-а на шеснаесту годишњицу од отмице чланова новинарске екипе Радио Приштине Ђура Славуја и Ранка Перенића по трећи пут поставили су спомен плочу на месту њиховог нестанка код Ораховца. Генерални секретар Удружења новинара Србије (УНС) Нино Брајовић поручио је свима који мисле да ће рушењем плоча одагнати немирну савест због онога што су чинили, или онога што знају о несталим колегама, да у својој намери неће успети.

„Морали смо по трећи пут да нашим колегама и пријатељима постављамо плочу, на којој осим подсећања да су на данашњи дан пре 16 година нестали, односно отети, стоји једна кратка и јасна порука “Тражимо их”, казао је Брајовић.

Он је Полицији, Тужилаштву Косова, Еулексу и осталим надлежним институцијама на Косову упутио поруку да их новинари неће оставити на миру све док се не расветле судбине несталих и киднапованих колега.

“За оне из међународне заједнице, који из својих удобних просторија све ово немо посматрају, а не чине оно што могу и морају, поручујемо да нећемо заборавити”, казао је Брајовић додајући да се новинари, пре или касније, увек изборе са злом и неправдом.

Председник Друштва новинара Косова и Метохије Будимир Ничић је запитао зашто новинари 16 година нису урадили ништа да се расветли судбина несталих медијских радника.

„Овде су наше колеге биле на професионалном задатку. Они нису носили оружје нити униформу, носили су оловку, свеску, диктафон и радили свој посао. Зато, на овом месту, где су они виђени последњи пут пре 16 година и не очекујем никакво милосрђе, већ солидарност колега. Јер, ако смо ми седма сила, а нисмо до сада успели да пронађу наше колеге, онда не знам како ћемо утицати на јавност, и у њено име на надлежне, да се открију злочинци, именују и казне“, запитао је Ничић.

Постављању спомен плоче на месту где су Ђуро Славуј и Ранко Перенић нестали, осим новинара са Косова и централне Србије и неколицине Срба из околних села, присуствовали су и представници Општине Грачаница, градоначелник Бранимир Стојановић и председник СО Владета Костић.

„Новинари и политичари понекад не мисле исто, али као људи који се боре да овде опстану, верујем да се боримо за исто, а то је истина и правда. Док се Албанци не буду суочили са другачијом истином од оне о којој су до сада говорили, неће бити нађени ни ови људи, ни сви остали које тражимо. Као што они траже своје нестале и у нама немају препреку да их нађу, тако и ми тражимо да се нађу наши нестали. Док то не будемо решили, све остало ће бити инфериорно“, казао је Стојановић.

Иако је из Општине Грачаница руководству Општине Ораховац упућен позив да присутвују данашњем догађају, нико од запослених се није појавио.

Представници УНС-а и ДНКиМ поставили су 30. августа 2012. године на месту где су колеге отете  плочу на српском и албанском језику на којој пише: “Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их”. Плоча је након два месеца порушена, да би исту поставили 21. августа прошле године, али је и она убрзо уништена и нестала.

Славуј и Перенић су августа 1998. године кренули ка манастиру Свети Врачи у Зочишту да ураде прилог о повратку отетих монаха. Према подацима породица, последњи пут су виђени у Великој Хочи, у преподневним сатима, одакле су грешком кренули ка Ораховцу, који је у то време био под контролом Ослободилачке војске Косова. Аутомобил у којем су били, плава Застава 128, никада није пронађен, породице још увек немају никакве званичне информације о њиховој судбини.

Удружење новинара Србије на свом званичном сајту подсећа да нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на КиМ: Љубомир Кнежевић, новинар приштинског “Јединства” и дописник “Политике” отет је 6. маја 1999. године код Вучитрна у подножју планине Чичавица. Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини. Део посмртних остатака Симовића пронађен је у селу Обриње код Глоговца. Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини. Момир Стокућа, фоторепортер, убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине.

ИзворКиМ радио

Podelite sa drugima:

Povezani članci