НЕ БОЛНО, НЕГО БОЖАНСТВЕНО

НЕ БОЛНО, НЕГО БОЖАНСТВЕНО

Пише: Милорад Антонић.

Др Илија Каиновић, гинеколог, акушер из Калифорније, иначе рођен у Прњавору, (РС) апелом његове фондације „The mother and child” на нашем порталу позива жене на активније учешће у борби против превременог рађања и елиминацији страха од порођаја.

Поред професиооналне потребе и обавезе да апел др Илије Каиновића прочита што већи број жена, повод за ове писање је и утисак који ме прогања. Не могу рећи да познајем др Каиновића јер тај човек ми је најмање, причао о себи. Ни једном речју није рекао, . “ја сам успео, то и то…“ „постигао сам, … урадио сам…“, како то обично људи приликом првих разговора и упознавања чине. Поред, дакле, недостатка тог дела у комуникацији, мој утисак је да знам о кавом је човеку реч. Да ли је то можда зато што о људима највише и најбоље говоре њихова дела, њиховоа брига за другима, професионалност, осећај одговорности, комуникација ?! Одговор је- ДА! То што др Каиновић говори и брине бригу о стотинама, хиљадама жена почев од Калифорније до његовог родног Прњавора (Република Српска)… довољно је ретко да би се могло окарактеристати као права вредност. А закључке о правим вредностима и ставове о човеку кога први пут срећете не можете извести само на основу његове приче о себи. Потребни су резултати. Ја верујем да др Каиновић више зна о својим пацијентима него о себи самом. Знам, дакле о коме је реч. На жалост знам и то да воља и потреба оваквих људи да решавају проблеме других бива узалудна пред обиљем неодговорности друштвене заједнице, бирократије… ! Код нас, поготово у његовом завичају.

Дугогодисњи рад у продилишту утицао је на одлуку да основни циљ његове фондације буде рад на превентиви пријевремених порода,а такође све што је научио и примијенио у откланању бола у породу на најприроднији начин.Наравно и савремена опрема породилишта ,за што безбједније вођење порода ,за што комформнији пород и безбједно збрињавање угрожених трудноћа ,смањујући сваки могући ризик за мајку и дијете.

 

Ваљда зато што је знао да су нам корени у Републици Српској, овог пута мање је говорио о проблемима у свету и Калифорнији. Задржао се на тегобама жена Балкана, мада ради и размишља глобално. Имам утисак да је проблем који мучи др Илију Каиновића, и у томе што не може поред поменутих проблема да седи скрштених руку. Не може да ужива а да и у овом као, и многим другим проблемима не да свој допринос.

Прича ми, прича и стално помиње „моја деца… “, „моја деца… “ ! Па кад мало боље почех да пратим бројке које уз то изговара помислих да је он медицински феном ако има на стотине, па и хиљаде деце. Касније кроз разговор он каже „ја сам радио у породилишту.Мислио сам на дјецу где сам као гинеколог водио пород нормалне донесене дјеце.“

Да појасним, реч је о човеку кога је стваралачка енергија пре 22 годинЕ довела у далеку Калифорнију, ка једном циљу- да усаврши обезбеђивање сигурног порођаја, пренеталне неге, управљање болом, да да свој допринос спречавању прераног рађања беба. Циљ је постигао, а енергија га и данас са његових 66 година не напушта. Из те огромне енергије знања и искуства јасан ко дан је његов став да је обезбеђење здравог прираштаја највеће људско стваралаштво а порођај почетак постојања света. Са тих позиција почео је своје усавршавање, а уствари тамношњим колегама је већ тада као млад лекар скренуо пажњу и на своје знање, своје методе, а пре свега, чини се, на однос према мајкама породиљама којима се и данас на посебан начин обраћа. И таман када је то успео, када је видео да се око њега игра на хиљаде његове деце, као сваки, мада чини ми се, ипак, редак патриота, одлучио је да се обрати мајкама и женама као што следи.

БЕЗ БОЛА И СТРАХА

Др. Илија Каиновић
Др. Илија Каиновић

„Поштовање даме Крајине, Бања Луке, Републике Српске, Босне и Херцеговине и све остале које ово прочитају или ме буду слушале.

Бићу кратак и поштоваћу изреку: да свака дискусија мора бити као женска сукња, довољно дуга да покрије тему, а и довољно кратка да би била интересантна.

Тим речима се др Илија Каиновић обратио својим земљакињама са намером да и њих, као и велики броја жена, ослободи многих „проблема “ и „тегоба“ које порођај намеће.

Да се разумемо. Без обзира што је др Каиновић своје обраћање ставио у форму информације о томе да је у Калифорнији основао фондацију “The mother and child” (исто име на facebook-u и wеб страница www.mymomandi.org види банер на нашем сајту) обраћање је уствари његов вапај и потреба да женама, будућим мајкама помогне. Дуго година стичући искуства и дајући свој допринос иначе веома присутној проблематици превремено рођене деце и неопходности едукације како би порођај био што безболнији др Каиновић „дамама Крајине, … Босне и Херцеговине… “ говори речима породичног лекара.

Др Каиновић је као млад лекар дошао на идеју да се бави посматрањем 5 категорија породиља УСА: Бијеле Американке, Америчке Индијанке, Азијаткиње, Европљанке и Арапкиње. Јасно је било да култура и традиција играју велику улогу у перцепцији трудноће и порода. Свих пет група др Каиновић је сврстао у групу БРЗИХ ПОРОДА И ДУГИХ ПОРОДА . Узимајући податке вертикално од бака, мајке и сестре дошао је до сазнања да све што се причало о породу игра улогу у следећим генерацијама.

„Увјеравам вас, да су жене од првог секунда, послије рођења, трениране“ за болан пород, и нормално је очекивати да је ваша перцепција порода баш оваква каква јесте. Јер, свака тек рођена беба чује све шта се прича око ње. Она све то, каже он, слаже на “хард дриве” свога мозга. Чињеница је да сви око бебе причају о болном породу, свака мајка прича, свој доживљај порода. Али исто тако научно је доказано да све то остаје записано у подсвијести једне дјевојчице још као бебе. Код ње, тако све везано за пород је- болно. Она то слуша читав живот. Када дође вријеме трудноће и порода она има свест и сазнања, има свој став да је пород болан. Дакле-плаши се. Па исто вам је то, ако једној дјевојчици причате о змијама и плашите их змијама, она ће и када одрасте имати страх од змије. Наравно да ће код такве дјевојчице, па касније и жене појава змије изазивати страх лупање срце (хормон стреса је повећан). Међутим, ако дјевојчица одраста у кући  гдје је „змија кућни љубимац“, где нема прича о страху од ње, прича је другачија. Нема страха, нити повећање нивоа хормона стреса.

Код порођаја постоји један ланац СТРАХ, СПАЗАМ (грч) и БОЛ. Уколико се тај ланац прекине, НЕМА БОЛА. Када жена промијени став о породу, она нема страха и хормони стреса су нижи, а тиме се повећава ниво НАЈЈАЧИХ ПРИРОДНИХ АНАЛГЕТИКА (ЕНДОРФИНА) у мозгу. ЕНДОРФИНИ су далеко јачи од морфијума, истиче др Каиновић и својим земљакињама напомиње.

„Од раније из мојих претходних обраћања вама знате да желим будуће мајке припремити за безболан пород, желим да спречим превремено рађање деце. Своје искуство везано за те проблеме, радо ћу подијелити са вама будућим мајкама.“

„Мој задатак је, пише им др Каиновић, да само промијеним ваш став о породу, који је вама наметнут. Мој задатак је да промијеним ваш став о томе, значи да промијеним критичну тачку ваше свијести (став да је пород болан), да је заобиђем и успоставим селективно размишљање (које ћете сада радо прихватити). И остаје на ХАРД ДРИВУ подсвијести. Избацили смо ваш став наметнут од неког другог и сада сте прихватили нови селективан став (без бола пород). У мојим предавањима НЕЋЕ БИТИ ТЕРМИНА БОЛА, већ КОНТРАКЦИЈЕ, јер то је рад материце као што је и дисање рад плућа . “

МАЈКА ЈЕ БОГИЊА

Нешто из разговора са њим нешто од онога што о њему причају његови пријатељи, колеге па и пацијенти, сазнајем да је др Каиновић, у непрекидном контакту са својом Крајином. Уосталом, и сам каже, човек је тамо где му је душа, и настави своју поруку својим земљакињама.

„ Хајде да видимо ЗАШТО би пород био БОЛАН? Сваки орган има своју функцију . Зашто нас не боле плућа када дишемо, пита др Илија и наставља, зашто нас не боли срце, зашто на крају не боли бешика, приликом пражњења, а која има сличну инервацију као и материца? Не ради се о неким мађионичарским вјештинама, да би се трудница припремила за безболан пород, него се фактички она сама припрема, мијењајући свој став и увјерење о породу. За хипнозу кажу да је “Заобилажење критичке тачке свијести и успостављање селективног размишљања. “Критична тачка је ваш став о некој појави. Када сте били дјевојчица нисте се могли одупријети, и негирати свему што су причали и да је болан пород јер сте само то слушали. Сада је то ваш став, који сте формирали на основу нечијег искуства (мајке, мајчиних пријатељица, тетки) свих оних које сте слушали првих дана мјесеци и година послије рођења. Сада када сте одрасли са задовољством ћете прихватити чињеницу да пород не мора да боли. Спремни сте да то буде ваш став о породу. Наравно, да као дјевојчица то нисте могли. Данас као зрела особа можете сами да се увјерите, поручује др Илија својима земљакињама додајући да га обавезно зову, да га траже, питају али и да читају, нпр. књигу  „Безболан порођај“, коју су написали  професори  Б.Милошевић и Р.-Прица.(http://www.cps.org.rs/Knjige/bezbolan_porodjaj.pdf), а на  сајту своје Фондације www.mymomandi.org … и поврх свега даје им прецизна упутства:

„Када одете на www. mymomandi.org, на првој страници ћете видјети банер хипноза Београд. Молио бих вас да мало прочитате о томе, па ће вам и моја прича бити јаснија. Зоран Павловиц, иначе мој пријатељ је изванредан терапеут. Читање ће вам веома користити.

Иначе ,др Каиновић подсећа да је идеја безболног порода стара и да теника припреме безболог порода је увек иста у свим уџбеницима,од када се она ради. Прицип је исти, хипнозом, уствари само хипонозом се мијења,одавно усвојен туђи став о породу.Дакле,свјесним улажењем у подсвјесни дио насег ума (Хард дриве мозга).
Др Каиновић ће упоредо са учењем безболном породу упознати мајке са физиологијом бабиња,тако да жене знају разграничити шта је нормално,а шта није у првих неколико недеља послије порода.

Сигуран сам да ће вам се књига допасти. Врло радо ћу вам одговарати на питања, када све то будете прочитале и буде вас нешто занимало, питајте, имате мој е-маил…

Када одете на wеб моје ФОНДАЦИЈЕ www.mymomandi. org ту кликните на контакт и можете маил послати. У горњем десном углу је F и када кликнете на слово F идете на facebook од Фондације” The mother and child” . Постоји и слово S, и директно ме добијете на Skype, па ако нам се поклопи вријеме (ја сам 9 сати уназад ) можемо и попричати о проблемима које вас тиште. Прњаворчанке ме познају, а остале могу наћи на wеbu о мени и [та је циљ моје фондације . Укратко три циља 1) Врло једноставним тестовима (вагиналнин брис ) утврдити да ли је трудница склона у наредних 14 дана имати превремени пород или не, и саобразно резултатима теста укључити терапију и одгодити превремен пород, довести трудноћу што ближе термина(самњити пропенат превремено рођене деце у РС, опремити породилишта, а свим трудницама пренети искуство безболног порода и увести вас у тај свијет,  поручује Др Илија Каиновић  чврсто вдерујући да ће бити тако.

Питао сам га, како, зашто толико верује у то да ће жене из његове Крајине па и шире, прихватити се компјутера, skypa  и проучавати његове савете.

Рекао ми је кратко. Верујем у Бога и у женину природну потребу да буде мајка. Урадиће све да своју биолошку функцију оствари. Порођај је за њу Светиња. Мајка је за мене Богиња.

Контакт:

www.mymomandi. org
Address: 9363 SVL BOX, Victorville,

California 92395, USA

Email: [email protected]

Telephone: + 1 760 243 9033

Podelite sa drugima:

Povezani članci