Интернационализација

Интернационализација

Изванредан одговор бразилског министра просвете америчким студентима…
Треба слати даље јер је северноамеричка штампа одбила да га објави!

Интернационализација: За време дебате на једном америчком универзитету, бразилског министра просвете Cristovama Buarqye  су студенти питали шта мисли о интернацинализацији Амазоније. Амерички студент је поставио своје питање уз примедбу да очекује одговор хуманисте а не Бразилца.

Ево шта је одговорио Г. Cristovama Buarqye:
– Наравно, као Бразилац се једноставно противим интернационализацији Амазоније. Колика год била небрига наших влада за то богатство, оно је наше.
Као хуманиста, свестан опасности која прети деградацији предела Амазоније, могао бих да замислим да Амазонија буде интернационализована, као уосталом и све друго вазно за човечанство.

Ако бисмо, у име хуманистичке етике, морали да интернционализујемо Амазонију, онда бисмо морали интернционализовати и нафтне резерве целог света. Нафта је исто толико важна за будућност човечанства колико и Амазонија. Али упркос томе, господари нафтних резерви сматрају да имају право да повећају или снизе њену цену или производњу.

Исто тако би требало интернационализовати финансијски капитал богатих земаља. Ако је Амазонија резерва за цело човечанство, њу не смемо спаљивати вољом једног власника или једне земље. Спаљивати Амазонију је исто тако озбиљно као и незапосленост коју су изазвали спекуланти глобалне економије. Не смемо допустити да самовоља спекуланата упропасти финансијске резерве читавих земаља.

Пре интернационализације Амазоније желео бих да будем сведок интернационализације свих музеја света. Louvre не треба да припада само Француској. Сваки музеј на свету је чувар најлепших дела људске генијалности. Не смемо оставити да тим културним богатством, исто као ни природним богатством Амазоније, манипулише или га уништи један власник или једна земља. Пре извесног времена је један јапански милионер одлучио да са собом сахрани слику великог мајстора. Пре него што се то догоди, требало би интернационализовати ту слику.

Док се одвија нас сусрет, Уједињене нације организују Форум Миленијума, али су неки председници држава имали потешкоћа да стигну на Форум, због проблема на граници Сједињених Држава. Мислим, дакле, да би Неw Yорк, седиште Уједињених нација, требало интернационализовати. Макар би Менхетн морао припадати целом човечанству. Као уосталом и Париз, Венеција, Рим, Лондон, Рио де Јанеиро, Бразилија, сваки град са својом посебном лепотом и својом историјом би требао да припада целом свету.

Ако Сједињене Државе хоће да интернационализују Амазонију због тога што мисле да је опасно њу оставити у рукама Бразилаца, хајде да онда интернационализујемо и нуклеарни арсенал Сједињених Држава јер су САД у стању да се послуже њиме, што би изазвало разарања далеко обимнија од пожара у Амазонији, који су иначе за жаљење.

У току расправа измеду америчких председничких кандидата, они су заступали интернационализацију шумских резерви света с тим да се за узврат избришу дугови сиромашних земаља.

Почнимо дакле с тим да употребимо износ тог дуга да осигурамо свој деци света да се хране и да иду у школу. Интернационализујмо децу, и поступајмо према њима, где год се родила, као према богатству које заслужује пажњу целог света, далеко више од Амазоније.

Кад сви руководиоци света буду поступали према сиромашној деци као људској баштини, неће их пустити да раде уместо да иду у школу, нити да умиру, када треба да живе.

Као хуманиста, пристајем да заступам идеју интернационализације Света. Али док мене Свет сматра Бразилцем, борићу се да Амазонија остане наша. И само наша !
……………………………………………
Овај текст није објављен: помозите да и други сазнају за њега !

Podelite sa drugima:

Povezani članci