ГРЕШКЕ ИЛИ НАМЕРА?!

ГРЕШКЕ  ИЛИ НАМЕРА?!

Портал sedmasila.rs  добила је од  ΜΕΔΙΑΣ Магазина нови чланак аутора Д.Л. са називом “Филмске грешке (VIII) – Монтевидео, Бог те видео” .Хвала колегама на овој ексклузиви а вама, поштовани постиоци пријатно уживање у њој.

Монтевидео, Бог те видео, филмски првенац нашег глумца Драгана Бјелогрлића из 2010. године, је прича о фудбалској репрезентацији Краљевине Југославије и њеном дебију на светском првенству у Уругвају 1930. године.

Сентиментална прича о спорту, љубави и другарству у Србији између два рата је постала хит преко ноћи у целом региону, и имавши у обзир стање у српској кинематографији филм је испао више него добар. У самом филму постоје неколико историјских неправилности и одсутпања, које су намерно направљене да би се испоштовала прича о стању у репрезентацији, и односима између главних личности у филму. Када се те неправилности занемаре, ипак у филму постоје и грешке које су мање или више могле да се избегну.

  1. На самом почетку филма, када мали Станоје прича увод види се како трамвај пролази улицом. Ако мало боље загледате иза трамваја, на улици нема шина. Шине нису потребне тролејбусу, али трамвају јесу. Поред тога, не виде се ни трола, ни жице изнад њега.
  2. У наставку те сцене, Станоје пролази улицом која је поплочана идентичним каменом, савршених ивица и са геометријски савршеним распоредом. У то време у Србији још увек су улице поплочаване калдрмом и ручно тесаним каменом.
  3. У сцени када први пут видемо Тирнанића, како са децом игра фудбал, једно дете носи лепе платнене патике, поред гумених опанака и тешких кожних цокула које носе друга деца. Платнене патике су се појавиле тек 60-их година у САД и Великој Британији.
  4. У тој истој сцени, док Станоје чисти ципеле Бошку Симоновићу, Дунстеру, и прича му о Тиркету, види се у позадини вишеспратница. То не би било чудно за Београд у то време да вишеспратница није од оних савремених, ”серијски” зиданих зграда, након другог светског рата и годанама после њега.
  5. У сцени када се кафеџија Рајко и берберин Богдан препиру испред кафане, Тирке лоптом погађа кофу на прозору изнад њих. Упркос свим законима физике, кофа погођена лоптом не иде од лопте у собу, него пада из собе и полива Богдана и Рајка испод прозора.
  6. Упркос томе што су у сцени коришћени аутомобили из предратног доба, у филму се често виде ствари којима није место у то време. Асфалт као подлога за улице се појавио у Србији тек непосредно пре Другог светског рата, бетонирани тротоари такодје, а ивичњаци су били од ручно тесаног камена, без конуса према улици и нису сви били истих димензија и савршено слични један другом.
  7. Када Милутинца покупи девојка и крену колима ка граду, поред пута се види бандера. Да је бандера од дрвета то не би било чудно, али металне бандере су се у Србији постављале тек доста након завршетка Другог светског рата.
  8. Исти случај је и са радијаторима. Радијатори су се у Србији појавили 1932. године, и то само у богатијим кућама, када се отворила фабрика у Зрењанину. Парно грејање је тада било скупа инвестиција за обичне грађане и широку употребу.
  9. Током преноса једне од утакмица, репортер на глави има модерне слушалице са алуминијским делом који спаја наушнице обложене фином тканином. У то време слушалице су биле обложене кожом и имале су или дрвени спој или спој од метала, али никако алуминијума који је у то време био много скупљи него данас.
  10. Чувени Богданов Телефункен на коме прати утакмицу испред радње није постојао у то време. Тај модел, Телефункен 40Г,  је почео да се производи крајем те године, тако да је у Србију могао да дође тек наредне 1931.
  11. У тучи између фудбалера БСК-а и Југославије, у једној сцени се види пар клима урађеја на згради преко пута.
  12. Богати таст Михајла Андрејевића, Андрејке, игра голф у Београду. Поред тога што у то доба није постао терен за голф нигде у Србији, он га игра и то са металним штаповима који су се појавили тек 1935. године у САД-у.
  13. Стаклене пепељаре су се први пут појавиле у Француској и Немачкој, у богатијим ресторанима и хотелима 1934. године, и биле су направљене од шареног стакла. Пепељаре које користи Рајко у својој кафани, више приличе некој кафани из Србије 70-их година прошлог века.
  14. Када Тирке  прича са Росом на киши, док ова сакупља веш, његова коса је мокра на почетку разговора, и шишке падају на чело. Пар секунди касније, његова коса је сува, и шишке су му погнуте, да би већ у следећој сцени, коса опет била мокра са шишкама на челу.
  15. За време утакмице са Бугарском, беле линије на терену магично нестају и појављују се поново.

У завршној сцени, када се Тирке опрашта од Росе, види се да оставља кофер поред себе. Након разговора, Тирке се окреће ка коферу, који се сада налази скоро 2 метра од њега, и корача ка њему да би га подигао са земље.

Ако желите да видите чланак на сајту, пратите следећи линк:

Извор: ΜΕΔΙΑΣ Magazin

Podelite sa drugima:

Povezani članci